Lisování munice, aneb občane, ozbroj se.

Jelikož se naše Společenstvo nespokojených rozhodlo jako svůj první počin zakoupit lis na munici, rozhodl jsem se o tomto tématu něco napsat. Proč si vlasně maník jako já pořizuje zbraň, co z toho má a jestli by mu to společnost neměla zakázat.

Když se dáte do hovoru s lidmi jako jsem já, brzy zjistíte že víceméně procházíme stejným vývojem. Žil jsem v rodině kde vlastnictví střelné zbraně bylo běžnou věcí. Strýc jich měl hromadu jakožto myslivec, otec zamlada taky, druhý strýc jakbysmet. Tím pro mě byla překonána největší psychologická bariéra kterou pociťuje běžný civilizovaný člověk, což je představa že pistole je jakýsi démonický předmět který mají jen magoři co chodí střílet vysokou do supermarketů když jim holka dá kopačky. Nikdo z příbuzenstva prostě nestřílel do svých bližních, nějak to nemáme v rodině.

Ještě tak do vojny mě ale ani nenapadlo si něco takového pořizovat. Bohužel, mám divný kamarády. Asi polovina z nich se dala k policii a kolem mě zase začalo běhat plno ozbrojených lidí. A tak to ve mě začalo hlodat. Začal jsem navštěvovat různá fóra a kluby na internetu, a brzy zjistil co a jak je k tomu potřeba. Vybírat si pistoli je koneckonců jako kupovat auto, motorku nebo počítač. Na trhu je k mání spousta značek a ráží všelijakýho designu a nakupování je závislost na kterém se staví fungování naší tržní ekonomiky. Pročítáte diskuze k jednotlivým pro a proti, koukáte na design, protože to je to co v dnešní době prodává.

Potom přichází proces získávání zbrojáku, což není úplná sranda. Znamená to vyplnit dost formulářů, přihlásit na na místním oddělení sboru národní bezpečnosti, čekat až přijde termín a učit se na zkoušky. Kupovat kolky na lejstra a učit se rozborku pistole. Celé to trvá asi dva měsíce a stojí cca 2500-3000. Když jsem dělal zkoušky já, polovina uchazečů neuspěla, jelikož podcenili teorii.

Nakonec si, s novým zbrojákem v kapse, jdete do obchodu osahat zboží. Zjistíte že vám sedí něco jinýho než jste si původně mysleli, že za to dáte dvojnásobek peněz než jste původně chtěli (klasický průběh nákupu jakékoliv dražší věci 🙂 ) a pak už jen vytrpět další papírování a kupování kolků, vypláznutí hromady peněz a nesete si domů ZBRAŇ.

Nového miláška taháte všude ssebou. Dali jste za něj přeci spoustu peněz, nadto jste se obludili představou že to potřebujete na svojí ochranu protože CO KDYBY. Téhle představě věříte stejně pevně jako Glum který pevně věřil že Jeden prsten dostal k narozeninám. Když máte štěstí, vyhne se vám náhodný výstřel (v domácnosti nebo jinde) což je celkem běžná věc protože po tisící už prostě zapomenete že máte ten náboj v komoře. Hypujete se společně s podobně postiženou částí populace že nošení zbraně je vaše právo a dokonce povinnost protože vás či vaše blízké kdykoliv může přepadnout [pes, tlupa cikánů, zfetovaný somrák, arabák terorista, emzáci, zombíci, dosaďte si co chcete].

Po pár letech zjistíte že vás pořád nikdo nepřepadává, pistole je velké kilo železa u pasu, civilizace kolem se pořád ne a ne přeměnit na zombíky, a tak začnete místo pistole nosit pepřák protože je mnohem skladnější. Pistole leží v šuplíku, a vy ji buďto prodáte, nebo začnete chodit na střelecký závody. To je vývoj kterým prochází skoro bez vyjímky každý nový majitel zbraně. Osobně bych rád přeci jen druhou variantu, ty závody. Nemusí jít o nic extra, spokojím se s účastí a umístěním někde vespod tabulek závodníků v praktický střelbě nebo IPSC. Ale k tomu je potřeba levná munice, protože dát za každou návštěvu střelnice 300-400 je koníček co docela leze do peněz. Doufám že k tomu najdu nějaké spolupachatele na společné tréninky protože je to přeci jen hezký a zajímavý sport, a zároveň to člověka řadí do exkluzivního klubu střelců, kam získat vstupenku není až taková sranda. A pak, co víte, zblázní se cena ropy, vylezou zombíci a po ulicích začnou běhat šílení arabové a pak vám prst na spoušti přijde celkem vhod.


Posted

in

by

Comments

6 komentářů: „Lisování munice, aneb občane, ozbroj se.“

 1. admin avatar

  Pěkně napsané, takže zbraň je z dlouhodobého – ne „apo“ hlediska hlavně na střelnici, to jsem chtěl slyšet.

 2. Solar_Aurelius avatar
  Solar_Aurelius

  Moc pěkné. Já jsem měl to „štěstí“, že jsem u s.r.o kde mám zbraň přidělenu. Mohl jsem tedy tímhle pojít celkem se značnou finanční úsporou. Ale mohu říci, že Michal má naprostou pravdu, zatímco ponejprve jsem se bez bouchašky ani nehnul, dnes už to tak rozhodně není. Stejně jako se vyvýjí tyhle životní postoje v průběhu let, tak se vyvíjí (tedy alespoň u mne) i názor na to, jakou střelnou zbraň si pořídit. A věřte, že je to hotová horská dráha! Poloautomat – jasně, nebo kolt – spolehlivost a nezničitelnost, .50 – démonická destruktivní síla, .40 – ideální balistické vlastnosti, velká malá – kam ji schovat, .22 – jako mossad ani mě nikdo neuslyší až ty šmejdy sejmu, .38 – levná munice kterou přebíjí každý a všude … a tak dál. A v průběhu let se zkrátka mění názor na tu správnou zbraň. Každopádně jak napsal Michal, zombíci se nám moc nemnoží a proto je důležité neukvapovat se a pokud už do zbraně budu chtít investovat, tak řádně probrat všechy možnosti a kriteria. Upřímně jsem rád, že mám služební, dost to zjednodušuje výběr. Stejně tak jsem rád, že jsem si zastřílel skutečně z mnoha a mnoha zbraní a pochopil jsem, že v nich vlastně žádný rozdíl není. Takže u mne do budoucí koupě zbraně bude rozhodovat jednoznačně praktičnost.

  PS: Ještě jak jsem si četl Michalovu poznámku o náhodném výstřelu, vždycky si vzpomenu na větu jednoho kolegy ze ZJ, do protokolu výslechu inspekce poté co postřelil svého kolegu: (mimochodem to byl již druhý kolega, kterého postřelil, naneštěstí jeho velitel)
  „No co, kurva, až budem jednou cukráři, tak bude všechno zasraný vod šlehačky, dokud děláme s bouchačkama je to takhle.“ :-)))

 3. Chorche avatar

  Muhehe, článek dobrej a celkem trefnej. Ty zombíci a emzáci mně dostali 🙂 Se mnou to je tak, že sem ke kvérum tíhnul odmala (asi po dědovi co byl pytlák – naučil mně střílet někdy v 5 letech 🙂 ) a jak byla první šance pořídit něco co střílelo tak sem to pořídil. Nosim pořád (i na záchod :-)), ale v duchu praktičnosti. Neboli na každou příležitost se hodí něco jinýho. Takže na záchod, do práce a podobně nosim kelteka + dvě zásobní šuplata. Do lesa, kde se potulujou zlý zombifci nebo do nějakýho cikánova nosim P99 + dvě šuplata. Do lesa kde sou zombifci a zlý divoký prasata TT33 + dvě šuplata. No a pro případ že se vobjevěj zombíci, emzáci nebo jinej druch apokalypsy mam nachystaný v almaře dlouhý kvéry. Jistě mi budou zkušený střelci voponovat, že naučit se zacházet pořádně de jenom s jednim kvérem, ale myslim že je to blbost. Auto taky neřídim jenom jedno no ne ? :-DDD

 4. Pan Plán avatar
  Pan Plán

  Pěkný článek a výstižný. Já jsem šel jinou cestou a neprodělal takový vývoj. Hned jsem měl jasno v tom, že chci stejnou zbraň s jakou „pracuji“ a zároveň její cena byla argument. Co se četnosti nošení týká, měl jsem taky pár měsíců, kdy jsem ji moc netahal, ale okolnosti mě donutili rychle ji opět přibalovat na všechny cesty. Protože jak schválnost praví: ve chvíli kdy si ji necháš doma, určitě se vynoří její nutná potřeba a minimálně je pak člověk na sebe naštván. U mě (ale morálně třeba i u vás) je totiž povinost provést zákrok v případě nutnosti nejen na svou ochranu, ale i na ochranu jiných.
  Co se týká sportovní střelby jsem všema 9mm pro. Minimálně to člověka donutí zajít na střelnici a procvičit se trochu. Mám totiž v tomto špatné svědomí, které si omlouvám jen vysokou cenou munice. Tento blok však v brzké době padne.

 5. beldegrom avatar
  beldegrom

  Nošení či nenošení zbraně je otázka několika faktorů – pohodlnosti a lenosti, paranoii, špatných či dobrý zkušeností z nedávné doby a vůbec toho jak si to člověk v hlavě sesumíruje. Já sebou tahám neustále led-svítilnu na klíčích, malý kvalitní multitool a zbraň. V závislosti na situaci, na tom co mám za oblečení, zavazadla, kolik je hodin a kam jdu je to buď pepřák (většinou přes den, na psy, opilce atd), pistole (když jdu za tmy nakupovat nebo tak), nebo nůž (nůž je spíš praktická věc která teoreticky může posloužit jako zbraň, beru si ho spíš když očekávám potřebu řezání než k zabíjení protože přiznejme si, na to abychom někoho nakrájeli kudlou na ulici je málokdo z nás dost psycho a to i v extrémních situacích).

 6. David avatar
  David

  Supr článek chlapáku!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *