Jak přežít soudný den, část I.

Survival je hnutí které se masově rozšířilo v šedesátých letech v USA jako následek obav že studená válka přeroste v sakra horkou. Postižení jedinci si doma opevňovali sklepy, naváželi do nich hromady konzerv, plynových masek, přikrývek a kanystrů na vodu, movitější si tam pořizovali chemické záchody a kdo neměl sklep, mohl si zakoupit malý kryt který si zakopal na zahradu. Jelikož si dotyční jedinci uvědomovali že bude třeba mít plán na déle než týden po dopadu bomb, dali hlavy dohromady se zkušenostmi dobyvatelů divokého západu, ledasjakými skauty a podobnou havětí a začali si sdělovat zkušenosti.

Jak čas kvapí, studená válka je za námi, ale to nic neznamená. Máme totiž internet kde se mimo jiné dozvíme že:

  • Írán vlastní zbraně hromadného ničení, a povede miliardu muslimů na Džihád do Evropy, kterému už připravily půdu muslimské menšiny, jak se praví v manifestech Islámských duchovních.
  • USA je na začátku ekonomické propasti, tvořené hypoteční bublinou a dalšími produkty politiky vrahů z Wall streetu. Až do ní spadne, stáhne sebou celý svět.
  • celý svět je na začátku ekonomické propasti tvořené rozevírajícími se nůžkami mezi nabídkou a poptávkou po ropě. Následuje návrat ke středověké společnosti.
  • klimatické změny během několika desítek let změní tvář planety k nepoznání. Nastanou velké výkyvy počasí, tornáda, monzumy, a především sucho. Stamiliony žíznivých asiatů a afričanů se poženou na dřevěných vorech do Evropy, aby vypily její řeky. Roztají ledovce a zvýšená hladina oceánů zalije pobřežní státy, otočí či zastaví se proudění Golfského proudu následkem čehož začne nová doba ledová.
  • v Yellowstonském národním parku exploduje mega vulkán a popílek z něj zakryje na roky slunce.
  • nová nemoc z tropů se již brzy vymkne kontrole, a vyhladí 90 procent populace. V horším případě je změní na krvelačné zombíky.
  • někdo přeci jenom zmáčkne červený knoflík a vyletí roje a-bomb.
  • nastane synergie několika výše zmíněných faktorů
  • svět skončí působením ještírků z pekla, před kterými zachrání jen pár procent lidsta flotila nebeského anděla Aštara Šerana (to je ovšem zvláštní případ 🙂 )

Celé to má ještě několik alternativních konců, tady jsem vybral ty nejexponovanější.

Přitažlivost survivalu jakožto koníčku a dokonce životního stylu spočívá pravděpodobně v úniku od všední reality. Uděláte školu. Nastoupíte do práce… a co dál. Před sebou vidíte ten šííílený hektar let do důchodu. Mezitím budete chodit do kolbenky, ráno si odpíchnete, odpoledne si odpíchnete, když budete šikovní, budete po letech šikanovat pár podřízených ze svého kanclu. Budete se hádat se ženou, platit hypotéku, hádat s dětmi, platit leasingy a úvěry. Pracovat a splácet. Jednou za rok na týden k móři. Nakonec vás na zaslouženém odpočinku šoupnou do starobince. Realita života moderního člověka v kostce.

Tváří v tvář těmhle vyhlídkám se moderní člověk zachová jak mu velí přirozenost. Někoho to moc netýrá protože má právě otevřeného lahváče u fotbalu a pracuje na fosilizaci svých jater, protože být živoucí zkamenělinou je cool. Jiný se snaží si vybojovat lepší pozici, budovat svou rodinu a dům. Pak je tu skupinka zoufalců s notnou dávkou představivosti. Ti kteří vědí, že se schyluje k tomu co Terry Pratchett nazývá ZAJÍMAVÉ ČASY. Obávají se toho a zároveň po tom trochu touží.

Co tihle postižení maniaci dělají, jak se připravují a co k tomu používají, si  povíme příště.


Posted

in

,

by

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *